Onet Premium

Psy Chiński grzywacz

(2)
Kolejność ogłoszeń na liście
Przy domyślnym sortowaniu, na pierwszej pozycji znajduje się losowo wybrane ogłoszenie z wykupioną usługą TOP. Sekcja nie wyświetla się, jeżeli w wynikach brak jest ogłoszeń promowanych przez wykupienie usługi TOP. Poniżej w pierwszej kolejności pokazujemy ogłoszenia z punktami podbić. Im jest ich więcej, tym ogłoszenie jest wyżej.
Więcej informacji

Psy Chiński grzywacz

Grzywacz chiński to rasa psa, która należy do grupy psów do towarzystwa. Znajduje się w IX grupie FCI w sekcji psów nagich. Dawniej grzywacze chińskie na dworach pełniły rolę żywych termoforów, które ogrzewały łóżka. W Chinach mniejsze psy, nazywane świątynnymi, były traktowane jak wyrocznie i pilnowały skarbców. Większe uznawano za doskonały przysmak i zjadano.

Grzywacze chińskie charakteryzują się niewielkimi rozmiarami i szczupłą budową ciała. Ważą do 5,5 kilogramów. Samce mierzą do 33 centymetrów w kłębie, samice do 30 centymetrów. Wyróżnia się dwie odmiany grzywaczy chińskich. Popularniejsza jest odmiana naga, w której włosy występują tylko na głowie, łapach i ogonie psa. Skóra grzywaczy zmienia się w zależności od pory roku. Zimą jest jaśniejsza, a latem wskutek działa promieni słońca ciemnieje. Odmiana owłosiona grzywaczy chińskich nazywana jest powder puff i charakteryzuje się lekką okrywą włosową z podszerstkiem. Są to zwierzęta idealne dla osób uczulonych na psią sierść, ponieważ niealergizują.

Grzywacze chińskie są towarzyskie, wesołe i ruchliwe. Charakteryzują się także bystrością i czujnością. Uwielbiają aportować i spędzać czas w towarzystwie człowieka. Idealnie nadają się na towarzyszy dzieci. Nie są agresywne, chociaż do obcych pochodzą z rezerwą. Niektórzy z przedstawicieli tej rasy źle znoszą obecność innych psów. Średnia długość życia grzywacza chińskiego to dwanaście lat, jednak zdarzają się osobniki, które żyją dłużej.

Małe rasy psów często mają problemy z uzębieniem. Doskwiera to zwłaszcza grzywaczom chińskim w odmianie nagiej. Kolejnym problemem są wysokie i niskie temperatury. Latem chińczyki mogą nabawić się słonecznych oparzeń, a zimą marzną. Ich właściciele muszą zapewnić im krem z filtrem UV i ciepłe ubranie. W Polsce grzywacze chińskie pojawiły się w latach 80. XX wieku.