Onet Premium

Konie

(2)
Kolejność ogłoszeń na liście
Przy domyślnym sortowaniu, na pierwszej pozycji znajduje się losowo wybrane ogłoszenie z wykupioną usługą TOP. Sekcja nie wyświetla się, jeżeli w wynikach brak jest ogłoszeń promowanych przez wykupienie usługi TOP. Poniżej w pierwszej kolejności pokazujemy ogłoszenia z punktami podbić. Im jest ich więcej, tym ogłoszenie jest wyżej.
Więcej informacji
Kuc walijski Ogier Kary malowany kucyk
Kokanin, kaliski, wielkopolskie

Kuc walijski Ogier Kary malowany kucyk

sprzedam pięknego malowanego kuca rasy Kuc walijski kary, urodzony maj 2022, spokojny, bezproblemowy w obsłudze kuc dla dziecka, docelowy wzrost okolo 146/147cm

Zapytaj o cenę

Konie

Konie to ssaki nieparzystokopytne. Zwierzęta te od wieków towarzyszą człowiekowi. Zostały przez niego udomowione już 3,5 tysiąca lat p.n.e. Gatunki koni liczone są w setkach. Te najpopularniejsze to konie czystej krwi arabskiej oraz pełnej krwi angielskiej.

Konie przez setki lat były wykorzystywane do pracy. Pomagały w polu ciągnąc pług lub były zaprzęgane do sań i wozów. Dziś jest to bardzo rzadkie zjawisko, gdyż konie zostały zastąpione przez maszyny. Obecnie zwierzęta te wykorzystywane są m.in. w sporcie. Ludzie rywalizują ze sobą w wyścigach konnych, zawodach w ujeżdżaniu lub skokach przez przeszkody. Na koniach jeździ się także rekreacyjnie. Istnieją specjalne szkoły, które uczą obycia z koniem oraz jazdy na nim. Konie wykorzystywane są również w celach terapeutycznych, czyli hipoterapii. Stosuje się ją wobec osób niepełnosprawnych umysłowo, psychoruchowo i sensorycznie. Jazda na koniu, wykonywanie podczas niej ćwiczeń gimnastycznych i samo obcowanie ze zwierzęciem ma często na chorych bardzo korzystny wpływ. Hipoterapia pozwala na korekcję postawy ciała, doskonalenie koordynacji i pobudza zmysły. Osoby chore często pomagają także przy pielęgnacji koni, co działa na nie motywująco i uczy je samodzielności.

Wyróżniamy cztery podstawowe chody konia. Najwolniejszy jest stęp, podczas którego koń spokojnie kroczy. Nieco szybszy jest kłus, następny jest galop i na końcu, najszybszy chód konia, czyli cwał. Każdy z tych chodów ma dodatkowo kilka podtypów. Do jazdy na koniu niezbędne jest siodło, strzemiona i wodze. Pozwalają one utrzymać się jeźdźcy na koniu, a także sterować nim i dyktować mu, jak szybko ma się poruszać.

Konie są zwierzętami roślinożernymi. Ich głównym pożywieniem jest trawa, siano oraz zboże (owies, jęczmień, żyto). Dodatkowo można je karmić marchewką, burakami pastewnymi i półsłodkimi oraz jabłkami. Powszechne jest także dawanie koniu cukru w kostkach. Zwierzęta nie powinny go jednak jeść zbyt często. Do picia koniu należy podawać tylko i wyłącznie wodę.