Onet Premium

Płody rolne okopowe

(1)
Kolejność ogłoszeń na liście
Przy domyślnym sortowaniu, na pierwszej pozycji znajduje się losowo wybrane ogłoszenie z wykupioną usługą TOP. Sekcja nie wyświetla się, jeżeli w wynikach brak jest ogłoszeń promowanych przez wykupienie usługi TOP. Poniżej w pierwszej kolejności pokazujemy ogłoszenia z punktami podbić. Im jest ich więcej, tym ogłoszenie jest wyżej.
Więcej informacji
Ziemniaki jadalne irga gala 80gr /kg
Białystok, podlaskie

Ziemniaki jadalne irga gala 80gr /kg

Sprzedam ziemniaki jadalne bez nawozów irga gala 80gr /kg z dstawa

80

Płody rolne okopowe

Płody rolne okopowe to efekty pracy rolniczej w gruncie w postaci jadalnych bulw i korzeni wyhodowanych z nasion bądź sadzonek. Są pozyskiwane w wyniku wysiewu lub sadzenia. Rośliny okopowe gromadzą substancje zapasowe w korzeniu lub bulwie, który rośnie w ziemi i to ta część warzywa jest jadalna. Część nadziemna rośliny tylko w niektórych przypadkach jest jadalna – pietruszka, burak ćwikłowy. Rośliny okopowe dzieli się na bulwiaste - ziemniaki, topinambur, i korzeniowe - marchew, pietruszka, buraki ćwikłowe, bataty, rzepa, cykoria, brukiew.

Płody rolne okopowe mają duże wymagania, jeśli chodzi o klasę gleby, nawodnienie i dostarczanie nawozów. Sadzone są przy pomocy sadzarek bądź siewników punktowych wiosną, zbierane są późnym latem bądź jesienią w zależności od odmiany. Są pracochłonne w uprawie – wymagają wielokrotnego czyszczenia międzyrzędzi z chwastów, okopywania i obsypywania ziemią. Zbiera się je za pomocą kopaczek bądź kombajnów. Przechowuje w chłodniach bądź piwnicach o niskich temperaturach. Z wyjątkiem topinamburu, który może być przechowywany w ziemi całorocznie, sadzony o każdej porze roku /jeśli pozwala na to pogoda.

Stanowią jedno z podstawowych źródeł pokarmowych /zwłaszcza ziemniaki, marchew, pietruszka/, nieustannie jest na nie popyt. Wyróżniają się wartościami zdrowotnymi i smakowymi. Część roślin okopowych można zjadać na surowo – marchew, topinambur, burak ćwikłowy, rzepa, ale najczęściej spożywa się je w formie przetworzonej, np. ugotowanej, lub też w formie przetworów.

Płody rolne okopowe mogą służyć za pokarm nie tylko ludziom. W formie rozdrobnionej bądź przetworzonej podaje się także zwierzętom. Służą do tego odmiany paszowe, tańsze w uprawie. Zwierzętom podaje się między innymi ziemniaki, marchew. Dla ptactwa hodowlanego warzywa okopowe stanowią uzupełniające źródło pokarmu i smakołyk, zjadają także górne - zielone części.